A Soha többé dadogás Schwartz-Kovács terápiás módszer Dr. Martin F. Schwartz amerikai orvos Stutter no more terápiájának adaptált, majd továbbfejlesztett változata. Az adaptálást két nagy részre osztva Feketéné Gacsó Máriával ketten végeztük. Az első szakaszban, 2010-ben a kísérleti csoportok előtt, a magyar viszonyoknak megfelelő protokollt szerettünk volna kialakítani. A második szakaszban (2011-2016) csoportok és egyéni foglalkozások során bővültek a gyakorlóanyagok, valamint még nagyobb hangsúlyt kapott a magyar hangzásvilág (ritmus, hanglejtés stb.).

2017-től egyedül, majd 2022-től Takács Bernadett-tel vezetem a csoportokat. Kollégám 2019-2020 között végzett longitudinális vizsgálata és a csoportos terápiákon tapasztaltak alapján fejlesztettem tovább a terápiát, ami 2022-re nyerte el végleges változatát. Célom az volt, hogy a folyamatosság mellett a használhatóság is jelentős szerepet kapjon, hiszen így könnyebben elérhető az automatizálás.  Ehhez strukturális változtatásokra és újabb feladatok beiktatására is szükség volt.

Ez egy logopédiai terápia, tehát hallgatók, érintettek-szülők-hozzátartozók, pszichológusok, pedagógusok nem tarthatják. Cserébe mi logopédusok is betartjuk a kompetenciahatárokat. Kiválóan működik – szükség esetén – a pszichoterápia és a logopédiai terápia párhuzamosan. Az előbbire nincsen jogosultságunk, de a jelzőrendszer tagjaiként, adott esetben, kötelességünk javaslatot tenni pszichológus szakemberrel való konzultációra.

A terápia kifejezetten 14 éven felüli fiatal és felnőttkorú dadogó személyeknek szól. Behaviorista, tehát viselkedésterápia, amiben kifejezett fontos a terápia logikai és módszertani felépítésének betartása. Alapkritérium, hogy a szakember minden egyes rész célját értse, a terápia szerkezetét ismerje és technikai követelményét tökéletesen be tudja mutatni a kliensnek.

2023 februárjától a módszer oltalom alatt áll. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatal által kiadott lajstromszám: 241365 .

Célunk, hogy minél elterjedtebb legyen a Soha többé dadogás Schwartz-Kovács terápiás módszer Magyarországon. Szeretnénk, hogy a későbbiekben olyan egymást is segítő szakmai hálózat alakuljon ki, ahol elhivatott és megfelelő jogosultsággal rendelkező logopédusok professzionális szintű ellátásban részesítik a dadogó személyeket.


Folyamatban van a háromlépcsős szakmai továbbképzés kialakítása. Információk hamarosan.